تاریخ : سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 July , 2024
تبلیغات شما در این بخش قرار خواهد گرفت.
3

بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم برگزار می‌شود

  • کد خبر : 11406
  • ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۷
بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم برگزار می‌شود
معاون هنری و سینمایی اداره‌کلفرهنگ و ارشاد اسلامی قم از برگزاری بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در روزهای ۲۴ تا ۲۷ آبان‌ماه سال جاری خبر داد

به گزارش پایگاه خبری سلام بازار،محمد کاظم رضوانی عصر امروز در نشست خبری بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم که در سالن جلسات مجتمع فرهنگی هنری شهید آوینی برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌های هنری و سینمایی یکی از اقدامات مهم اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در طول سال است و امسال نیز جشنواره استانی تئاتر قم با حمایت اداره‌کل و مشارکت سازمان فرهنگی شهرداری قم و همراهی خوب هنرمندان استان برگزار خواهد شد.
وی به ظرفیت قم در تربیت هنرمندان متعهد و متخصص اشاره کرد و گفت: هنرمندان استان قم در عرصه‌های مختلف هنری قابلیت خود را نشان داده‌اند و موفقیت‌های چشمگیری را برای استان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی کسب کرده‌اند.
معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم تصریح کرد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم به دنبال توسعه تئاتر و حمایت از گروه‌های نمایشی است و بر همین اساس جشنواره استانی تئاتر نیز مورد توجه ویژه اداره‌کل قرار دارد.
رضوانی در ادامه به انتصاب اعضای شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش قم اشاره کرد و گفت: به پیشنهاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و موافقت مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقایان سیدحسین فدایی‌حسین، محمدرضا آزاد، عبدالله بیگی، روح‌الله رمضان‌پور کریمی و سرکار خانم صدیقه مشایخی به مدت دو سال به عنوان شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش قم، منصوب شدند.
وی با اشاره به انتصاب سرکار خانم صدیقه مشایخی به عنوان دبیر بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم، گفت: امسال به نوعی سنت‌شکنی شد و برای نخستین بار یکی از بانوان هنرمند قم به عنوان دبیر جشنواره منصوب شد.
وی همچنین از تلاش برای ثبات در دبیرخانه جشنواره استانی تئاتر قم خبر داد و گفت: از دوره آینده دبیر اجرایی جشنواره به مدت سه سال فعالیت خواهد داشت تا امکان برنامه‌ریزی مناسب‌تری را برگزاری جشنواره داشته باشد.
معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در ادامه با بیان اینکه جشنواره استانی تئاتر قم در روزهای ۲۴ تا ۲۷ آبان‌ماه برگزار می‌شود، گفت: تمامی سالن‌ها و ظرفیت‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برای برگزاری این جشنواره در اختیار دبیرخانه قرار دارد و نمایش‌ها در تالار فرهنگ و هنر، تالار شهید آوینی و پلاتوی ماه اجرا خواهند شد.
رضوانی در خصوص موضوعات نمایش‌های راه‌یافته به بخش مسابقه جشنواره استانی تئاتر قم، گفت: آثار امسال از تنوع موضوعی برخوردار است و نمایش‌هایی با موضوعات مذهبی، دفاع مقدس، اجتماعی، سیاسی و ادبیات کلاسیک جهان به بخش مسابقه راه‌یافته‌اند.
وی همچنین از تلاش اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برای توسعه تئاتر در شهرهای جعفرآباد و کهک خبر داد و گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی و اجرای آثار خیابانی در دو شهر کهک و جعفرآباد دنبال خواهد شد و امیدواریم در دوره بعدی جشنواره شاهد آثاری از این دو شهرستان نیز باشیم.
معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در پایان به مشارکت سازمان فرهنگی شهرداری قم در برگزاری جشنواره استانی تئاتر قم اشاره کرد و گفت: خوشبختانه امسال هم سازمان فرهنگی در بحث تبلیغات شهری و فرایند برگزاری جشنواره مشارکت خوبی داشت که از مسئولان این سازمان نیز قدردانی می‌کنیم.

جزئیات برگزاری بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم
صدیقه مشایخی نیز در این نشست اظهار کرد: امسال جشنواره در سه بخش صحنه‌ای، خیابانی و عکس تئاتر برگزار می‌شود.
وی به فرایند اجرایی این جشنواره اشاره کرد و گفت: بعد از انتشار فراخوان جشنواره در شهریورماه، ۳۶ گروه نمایشی برای حضور در بخش صحنه‌ای این جشنواره اعلام آمادگی کرده و متون نمایشی خود را به دبیرخانه ارسال کردند که از این تعداد، ۲۴ نمایشنامه برای راهیابی به مرحله بازبینی مورد تأیید قرار گرفت.
دبیر بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم تصریح کرد: در ادامه، امکانات تمرین برای گروه‌ها فراهم شد و در مرحله بازبینی نهایی، ۹ نمایش «شکارچی»، «مرضیه»، «مجلس پنبه‌زنی» ،«سمفونی نحس»، «روایت راستی»، «ماه گرفتگی»، «ترنا»، «آقای مجنون خانم لیلی» و «استخوان‌های هملت در دهان سگ خانگی مرده» به بخش مسابقه راه پیدا کردند.
مشایخی به بخش خیابانی جشنواره استانی تئاتر قم نیز اشاره کرد و گفت: در این بخش، از میان ۱۸ نمایشنامه متقاضی، ۱۵ نمایشنامه مورد تأیید اعضای هیئت بازخوانی متون قرار گرفت و در نهایت هشت نمایش «بانو خیری»، «کوآرتت»، «طوقی و مسافر»، «بازسازی»، «آرش کمانگیر»، «۱۹۶.۸۳۷»، «لالایی دریا برای ماهی‌ها» و «نا» به بخش مسابقه راه یافتند.
وی تصریح کرد: امسال برای نخستین‌بار چهار نمایش از اتباع غیر ایرانی نیز در بخش بازبینی جشنواره حضور داشت که اگرچه این آثار به بخش مسابقه راه پیدا نکرد اما پیوند خوبی میان هنرمندان ایرانی و غیرایرانی شکل گرفت.
دبیر بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم با بیان اینکه در این دوره از جشنواره‌ها برنامه‌های متنوعی پیش‌بینی شده است، گفت: امسال آیین افتتاحیه حدود ۲۵ روز قبل از اجرای نمایش‌ها برگزار شد تا امکان برگزاری کارگاه‌های آموزشی نیز فراهم باشد.
مشایخی تصریح کرد: در راستای ارتقای سطح آموزشی هنرمندان و هنرجویان تئاتر قم، کارگاه‌های «ایده‌پردازی و کارگردانی تئاتر خیابانی» با تدریس «شهرام نوشیر» مدیر کانون تخصصی تئاتر خیابانی، «طراحی صحنه» با تدریس مهدی نیک‌روش، «تبلیغات» با تدریس مرتضی عقیقی و «بازیگری» با حضور جلال تهرانی برگزار شد.
وی افزود: همچنین دو نشست تخصصی «کارگردانی و بازیگری» در روز پنجشنبه ۲۵ آبان و «نمایشنامه‌نویسی» در روز جمعه ۲۶ آبان در تالار فرهنگ و هنر از ساعت ۱۰ تا ۱۴ برگزار خواهد شد و تمامی علاقه‌مندان می‌توانند در این کارگاه‌ها حضور پیدا کنند.
دبیر بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در خصوص زمان اجرای عمومی نمایش‌ها نیز عنوان کرد: امسال با توجه به محدودیت زمانی، امکان اجرای عمومی نمایش‌ها تا پیش از شروع جشنواره وجود نداشت و به همین خاطر، بعد از ایام فاطمیه شاهد اجرای عمومی نمایش‌ها در شهر قم خواهیم بود.
مشایخی در خصوص حمایت‌های مادی و معنوی انجام شده از گروه‌های نمایشی نیز گفت: بعد از اعلام فراخوان جشنواره، نشست مشترکی با هنرمندان و فعالان هنر تئاتر در قم داشتیم و تلاش کردیم نظرات این عزیزان را در فرایند اجرایی جشنواره دخیل کنیم.
وی افزود: همچنین نشست مشترک دیگری نیز با کارگردانان آثار راه‌یافته به بخش مسابقه برگزار کردیم و به دنبال این هستیم با ایجاد یک فضای تعاملی و درک مشترک، امور اجرایی را پیش ببریم.
دبیر بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم تصریح کرد: امسال کمک هزینه ۲۵ میلیون تومانی به نمایش‌های بخش صحنه‌ای و کمک هزینه ۱۰ میلیون تومانی به نمایش‌های خیابانی اختصاص خواهد یافت.
مشایخی در خصوص جزئیات برگزاری بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم نیز گفت: ۹ نمایش صحنه‌ای و ۸ نمایش خیابانی از روز چهارشنبه ۲۴ آبان‌ماه تا روز جمعه ۲۶ آبان‌ماه اجرا خواهند داشت و مراسم اختتامیه نیز در روز شنبه ۲۷ آبان‌ماه برگزار می‌شود و سه نمایش برگزیده در بخش صحنه‌ای و خیابانی راهی جشنواره منطقه‌ای خواهند شد.
وی با بیان اینکه هر اثر نمایشی در طول جشنواره فقط یک بار اجرا خواهد شد، گفت: نمایش‌های بخش صحنه‌ای در ساعت ۱۶، ۱۸ و ۲۰ به روی صحنه می‌روند و آثار خیابانی نیز در ساعت ۱۶:۴۵، ۱۹ و ۲۱ اجرا خواهند شد.
وی افزود: نمایش‌های این دوره از جشنواره در تالار فرهنگ و هنر، تالار شهید آوینی و پلاتو ماه به روی صحنه می‌روند.

دبیر بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم افزود: تمامی بلیت‌های این دوره از جشنواره از طریق سایت «بیلیتاما» به فروش می‌رسد و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به این سایت، بلیت‌های جشنواره را خریداری کنند.
مشایخی همچنین به بخش عکس تئاتر نیز اشاره کرد و گفت: نمایشگاه عکس تئاتر بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در تالار فرهنگ و هنر دایر خواهد شد.
وی در پایان از حمایت‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، سازمان فرهنگی شهرداری قم و انجمن هنرهای نمایشی در همراهی و برگزاری این رویداد هنری قدردانی کرد.

لینک کوتاه : https://www.salaambaazaar.ir/?p=11406
محل قرار گیری تبلیغات شما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها