تاریخ : سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 July , 2024
تبلیغات شما در این بخش قرار خواهد گرفت.
4

فضای شورای عالی مسکن به کاهش نرخ سود مسکن ملی

  • کد خبر : 9371
  • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۰۴
فضای شورای عالی مسکن به کاهش نرخ سود مسکن ملی

به گزارش پایگاه خبری سلام بازار،  افزایش سقف وام تا سقف ۵۵۰ میلیون تومان در شورای پول و اعتبار و افتتاح واحدهای مسکن ملی در ماه های خرداد و تیر ماه نشان می دهد که دولت در تحقق بخشیدن به وعده های خود جدیت دارد. اما این جدیت به نظر می رسد کافی نیست و […]

به گزارش پایگاه خبری سلام بازار،  افزایش سقف وام تا سقف ۵۵۰ میلیون تومان در شورای پول و اعتبار و افتتاح واحدهای مسکن ملی در ماه های خرداد و تیر ماه نشان می دهد که دولت در تحقق بخشیدن به وعده های خود جدیت دارد.

اما این جدیت به نظر می رسد کافی نیست و اگر شرایط فراهم نباشد چه بسا سرعت ساخت و ساز بسیار کُند خواهد بود. به نظر می رسد برخی عوامل در اختیار وزارت راه و شهرسازی نیست. به عنوان مثال این روزها صندوق مسکن ملی اعتبار کافی ندارد و مدام مقام مسئول این صندوق از خالی بودن این صندوق که قرار است پشتوانه تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن باشد گلایه می کند.

اقبال شاکری» عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه یکی از وظایف مهم صندوق ملی مسکن پایین آوردن میزان اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن است گفت: از طریق یکپارچه کردن منابع صندوق و وامی که بانک ها پرداخت می کنند تامین می شود.

او می گوید: یارانه سود بانک ها را باید صندوق مسکن ملی تامین کند در صورتی که این اقدام اجرایی شود ما نگرانی از اقساط بالای این تسهیلات دیگر نخواهیم داشت.

شاکری بیان کرد: منابع صندوق مسکن ملی در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بسیار کم وصول شد این در حالی است که باید وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه برای وصول منابعی که پیش بینی شده اقدام کنند که البته هیئت امنای صندوق پیگیر این موضوع خواهند شد.

اما افزایش نرخ سود تسهیلات مسکن ملی قبل از آغاز سال جاری و رسیدن آن به نرخ ۲۳ درصد این روزها دغدغه اصلی دولت برای ترغیب بانک ها و در نهایت شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود و در نهایت بازپرداخت اقساط آن است.

آنطور که آمارها نشان می دهند تاکنون بیش از ۹۰۰ هزار نفر از متقاضیان، آورده اولیه را واریز کرده‌اند و بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی نیز در مراحل مختلف ساخت به سر می‌برد و قرار است خرداد ماه سال جاری تعدادی از واحدهای نهضت ملی مسکن که طی یک تا دو سال گذشته کلنگ‌زنی شده در شهرهای مختلف افتتاح شود.

حال با توجه به افزایش سقف وام مسکن ملی به ۵۵۰ میلیون تومان، انتظار دولت و وزارت راه و شهرسازی این است که شورای پول و اعتبار نیز با کاهش نرخ سود تسهیلات موافقت کند.

سه‌شنبه گذشته شورای پول و اعتبار پس از بررسی نامه شماره ۲۴۳۹۳ مورخ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ با موضوع مصوبه ششمین جلسه شورای عالی مسکن، سقف فردی تسهیلات پروژه‌های حمایتی مسکن موضوع ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن را معادل ۵۵۰ میلیون تومان در تمامی شهرهای کشور به‌صورت یکسان تعیین کرد.

آنطور که به نظر می رسد و طبق گفتگویی که خبرنگار خبرگزاری بازار با علی عسکری سرپرست بانک مسکن داشت مشخص شد که نرخ سود که از اواخر پارسال ۲۳ درصد شده هنوز در نهضت ملی مسکن قرارداد با نرخ سود ۲۳ درصد بسته نشده است.

البته بذرپاش وزیر راه و شهرسازی نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بازار در پاسخ به این پرسش که پیشنهاد کاهش نرخ سود وام مسکن ملی به کمتر از ۲۳ درصد به کجا رسید؟ گفته بود که موضوع کاهش نرخ سود وام مسکن ملی با روش های جدید و ترغیب سیستم بانکی پیگیری می شود. این موضوع را باید در شورای پول و اعتبار پیگیری کنیم.

پیش از این سقف وام مذکور برای استان تهران ۴۵۰ میلیون، شهرهای بالای یک‌میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان بود.

اقساط ماهانه متقاضیان پروژه‌های نهضت ملی مسکن از حدود ۹.۵ میلیون تومان آغاز شده و در ماه ۱۲ سال بیستم به بیش از ۱۶.۶ میلیون تومان افزایش می‌یابد

اخیرا اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن از بازپرداخت تسهیلات مذکور به‌صورت پلکانی خبر داده است. در این صورت اقساط ماهانه متقاضیان پروژه‌های نهضت ملی مسکن از حدود ۹.۵ میلیون تومان آغاز شده و در ماه ۱۲ سال بیستم به بیش از ۱۶.۶ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

محاسبه سود و اقساط تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن نشان می‌دهد کل سود وام مذکور ۲ میلیارد و ۵۰۸ میلیون تومان خواهد بود. در مجموع نیز متقاضی باید ۳ میلیارد و ۵۸ میلیون و ۵۵۶ هزار تومان برای وام ۵۵۰ میلیون تومانی پرداخت کند

محاسبه سود و اقساط تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن نشان می‌دهد کل سود وام مذکور ۲ میلیارد و ۵۰۸ میلیون تومان خواهد بود. در مجموع نیز متقاضی باید ۳ میلیارد و ۵۸ میلیون و ۵۵۶ هزار تومان برای وام ۵۵۰ میلیون تومانی پرداخت کند.

لازم به ذکر است که در بازپرداخت پلکانی تسهیلات، قسط ماهانه دوره دهم (سال دهم) بالغ بر ۱۲ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان است. قسط دوره ۱۵ (سال ۱۴۱۷ در صورت آغاز پرداخت تسهیلات از سال جاری) نیز ۱۴ میلیون و ۴۷۳ هزار تومان خواهد بود.

در دوره بازپرداخت ۲۰ ساله تسهیلات مذکور به روش ساده، مبلغ اقساط ماهانه معادل ۱۰ میلیون و ۶۵۳ هزار تومان خواهد بود. کل بازپرداخت این وام در ماه ۱۲ سال بیستم ۲ میلیارد و ۵۵۶ میلیون و ۸۴۴ هزار تومان است. به‌ عبارت دیگر سود تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن ۲ میلیارد و ۶۸ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان است.

نگاه اجمالی نشان می دهد که سود تسهیلات مسکن ملی اگر ۲۳ درصد شورای پول و اعتبار باشد مبلغ اقساط وام مذکور برای متقاضیان نهضت ملی مسکن به بالای ۱۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد. اما آنطور که از شواهد بر می آید شورای پول و اعتبار قصد دارد با نگاه ویژه تری کاهش نرخ سود مسکن ملی را بررسی کند تا بازپرداخت اقساط تا حدودی در توان متقاضیان باشد.

به نظر می رسد نرمش برای افزایش سقف وام مسکن ملی می تواند متقاضیان مسکن ملی را به کاهش نرخ سود تسهیلات امیدوار کند. حال باید منتظر ماند و دید شورای پول و اعتبار و در نهایت سیستم بانکی تا چه حد با درخواست دولت برای کاهش نرخ سود و میزان بازپرداخت اقساط موافقت خواهند کرد.

منبع:بازار

لینک کوتاه : https://www.salaambaazaar.ir/?p=9371
  • ارسال توسط :
  • 72 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای فضای شورای عالی مسکن به کاهش نرخ سود مسکن ملی بسته هستند
محل قرار گیری تبلیغات شما

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها